تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله درکه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

درکه یکی از قدیمی ترین و زیبا ترین محلات ییلاقی شمیرانات می باشد که شکل گیری آن به صورت خطی و در امتداد رودخانه درکه به سمت جنوب و در امتداد دره درکه بوده می باشد.  این روستا از شمال به رشته کوه توچال و از شرق به اراضی دانشگاه شهید بهشتی و اوین و از غرب به کوه توچال و سعادت آباد و از جنوب به اوین محدود می باشد ( نقشه شماره 8-3 ) .  اراضی این روستا اعم از باغ ها و خانه ها با پلاک ثبتی 69 اصلی در ثبت شمیران شناخته می گردد . قدمت درکه به حدود 800 سال پیش برمی گردد. این محله به علت وجود باغ ها و درختان بسیار زیاد و رودخانه ای که در آن وجود داشته می باشد به وجود آمده و مورد توجه مهاجرین قرار گرفته می باشد، گفته شده در قدیم چوب درختان این محل هیزم بخش وسیعی از تهران را تامین می کرده می باشد  ( سند هویت محله درکه ، منطقه 1 تهران ، 1385 ) . در قسمت مشرق درکه رودخانه ای می باشد که وسیله آبیاری باغهای درکه می باشد. این رود از دامنه های قله شاه نشین و توچال سرچشمه می گیرد. منشا اصلی آن هفت چشمه می باشد که درست از پای قله شاه نشین سرچشمه می گیرد و اهالی به آن هفت دقونی می گویند (اصطلاح دقونی شاید به علت جوشش آب باشد در هر حال وجه تسمیه آن درست معلوم نیست) البته در بین راه چشمه سارهای زیادی هست که اغلب در تابستان خیلی کم آب یا خشک می گردد. آب این رود در بهار بسیار زیاد می باشد شیب این نهر خیلی تند می باشد و طول این رودخانه که از وسط محله درکه گذشته و سپس به اوین می رسد، حدود 15 کیلومتر می باشد. در مسیر آن آبشارهای زیبا و حوض های طبیعی هست مانند آبشار بند عبدالله، آبشار کارا و هفت حوض (که هفت حوض طبیعی سنگی می باشد و بسیار جالب و زیباست) از چشمه های معروف که در منشا این نهر دخالت دارد چشمه کفو می باشد که آب خارج شده از آن به طول یک کیلومتر در اثر کف کردن مانند شیر سفید می باشد ( http://vahid-eazadiyary.blogfa.com ) .

در مورد افراد مؤثر در شکل گیری محله در بدو شکل گیری می توان گفت که ساکنان اولیه این محل باغداران و کشاورزان بوده اند اما از زمانی که امامزاده سید محمد والی به این ده تشریف فرما شدند، روزانه به تعداد اهالی این ده افزوده گردید . ایشان پنجمین نسل از نوادگان امام زین العابدین بوده اند، و هنگامی که امام علی ابن موسی الرضا (ع) به عنوان ولیعهد مامون در خراسان معرفی شدند، ایشان با خانواده و آل خود به خراسان می رفتند که در ری خبر شهادت امام به ایشان رسید که دوستداران امام علی)ع ( برای نجات ایشان از دست عمال بنی عباس ایشان را به این ده (درکه) آوردند و ایشان در همین جا سکنی گزیدند و در همین روستا نیز وفات یافتند.  مقبره ایشان در همین محله می باشد و بسیاری از سادات درکه نیز از نسل ایشان هستند ( این روایت از سید محمد تقی یکرنگیان، سال1377 ، از نوادگان امام زاده سید محمد والی می باشد که بر روی سنگ نوشته در محله درکه موجود می باشد) .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه