تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

پیشینه تاریخی شکل گیری شهر تهران از دوره قبل ازاسلام تا بعد از انقلاب :

نام تهران برای نخستین بار در یکی از نوشته های تئودوسیوس یونانی درحدود اواخر سده دوم پیش از میلاد به عنوان یکی از توابع ری ذکر گردیده ،قدیمی ترین سند فارسی موجود درمورد نام تهران نشان می دهد که تهران قبل از سده دوم هجری قمری وجود داشته می باشد ، زیرا نویسنده ای به نام ابوسعد سمعانی در کتاب خود از شخصی بنام ابوعبدلله محمدابن حامد تهرانی رازی نام می برد که اهل تهران ری بوده می باشد و در سال 261هحری قمری برابر 874 میلادی درگذشته می باشد . ابولقاسم محمدابن حوقل به سال 331 هجری قمری در توصیف شهر تهران نوشته می باشد که : تهران در شمال ری واقع شده می باشد و دارای باغ های فراوانی می باشد و میوه آن بسیار متنوع می باشد . ابو اسحاق استخری درکتاب المسالک و الممالک به سال 340 هجری قمری درمورد تهران به صورت کامل سخن گفته می باشد و ابن بلخی در کتاب خودش به نام فارسنامه که حدود سال های 500 هجری قمری نوشته می باشد از آثار تهران سخن به میان آورده می باشد .نجم الدین ابوبکر محمدابن علی ابن سلیمان راوندی در کتاب معروف خویش به نام  « راحه الصدور » به سال 599 هجری قمری روایت کرده می باشد که مادر سلطان ارسلان سلجوقی که در سال 561 هجری قمری از ری قصد عزیمت به نخجوان را داشت در نزدیکی تهران فرود آمد و در همان ایام خود سلطان در دولاب که ناحیه ای در جنوب خاوری تهران می باشد اقامت داشت ( هورگاد ، برنارد – سیدمحسن ، حبیبی ، 1384 ) .

شکل گیری شهر تهران به دوره های زیر قابل تقسیم می باشد :

دوره صفوی :  تهران قبل از پایتخت شدن آبادی کوچکی بود در یک فرسنگی شهر ری که بعد ها و در سال 1961م شاه طهماسب صفوی برای آن بارویی ساخت . بعد ها شاه عباس صفوی چهار باغ بزرگی در تهران احداث نمود

دوره قاجاریه : آغا محمد خان قاجار در سال 1204م تهران را به پایتختی برگزید و از آن پس تهران دارالخلافه نامیده گردید . در این دوره طریقه شهر نشینی و فرآیند شهرسازی تهران به علت پایتحتی تحت تأثیر طریقه تحولات اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی کشور قرار می گیرد .

دوره پهلوی : از سال 1300 به علت تثبیت دولت و امنیت عمومی ، دوره جدیدی در شهر نشینی شهر تهران آغاز گردید . در این دوران که دوره معاصر خوانده می گردد جامعه ایران بر اثر توسعه تکنولوزی و تمدن ماشینی غرب دستخوش تحولات شگرف اجتماعی – اقتصادی  و سرانجام شهرسازی گردید که بعضی این دوره را دوره نوگرایی یا تجددگرایی نیز نامیده اند .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه