عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله امامزاده قاسم :

ملا آقا فاضل دربندی درمورد امام زاده قاسم می نویسد: امام زاده قاسم از دهکده های قدیمی قصران بیرونی می باشد که نام قدیمی آن دزج بالا بوده می باشد. مثل اینکهً پس از اینکه سر قاسم ابن حسن مجتبی(ع) را در اینجا به خاک سپرده اند به این نام معروف شده می باشد این محله تا تجریش دو کیلومتر فاصله دارد .مساحت این محل799/1572، از شمال به آبک وسنگ دوقلو ، از جنوب به دزاشیب و تجریش ، از غرب به جعفر آباد و دربند ، از شرق به جماران و حصارک منتهی می گردد .

این محله منطقه ای سردسیر بوده می باشد که آب آن از رودخانه دربند ودره گلابدره تامین می گردد. دراین محله همسران شاهان قدیم ازجمله همسران فتحعلی شاه به نامهای آغاباجی و تاج الدوله طاوس خانم و همچنین سایرشاهزادگان قاجارسکونت داشته اند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

برفراز تپه ای واقع در آبادی معروف امام زاده قاسم در شمال تجریش برج هشت ضلعی آجری هست که به احتمال قوی مربوط به قرن نهم هجری می باشد و در زمان شاه طهماسب اول صفوی صندوق منبت مورخ به سال 963 هجری را بر روی مرقد در وسط حرم هشت گوش بنا نهاده اند و رواق و گنبد دوپوش آن هم به نظر می رسد مربوط به همان زمان باشد.  در عهد فتحعلی شاه قاجار ایوانی متناسب برای ورود به رواق و حرم بر آن افزوده اند و روی هم رفته می توان آن را اثر مذهبی و تاریخی خوش منظر شایسته توجهی دانست. سابقا در این محل گورستان کهنه ای بوده می باشد یک روز ظهیر الدوله داماد ناصرالدین شاه به اتفاق وفا علی مولوی هادی گیلانی عزم زیارت اهل قبور را می کند ناگهان در زیر درخت کهنسالی پایش به سنگی می خورد و از وفا علی می خواهد که بعد از مرگش او را اینجا دفن کند و بجای اینکه اورا با برد یمانی کفن کنند پول آنرا به چهل درویش بدهند. پس از دفن ظهیرالدوله در آن به مقبره جمعی از هنرمندان و بزرگان علم و ادب مانند ملک الشعرای بهار، رشید یاسمی، رهی معیری، ایرج میرزا و درویش خان تبدیل گردید  ( سند هویت محله امامزاده قاسم ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد