تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

اماکن تاریخی و مذهبی :

تنها مکان تاریخی محله دارآباد کاخ مظفری واقع در بیمارستان مسیح دانشوری می باشد . این کاخ مربوط به دوره مظفرالدین شاه قاجار بوده می باشد که هم اکنون به عنوان دفتر بیمارستان مسیح دانشوری از آن بهره گیری می گردد. محله دارآباد دارای 4 مسجد می باشد؛ مسجد جامع دارآباد واقع در انتهای خیابان پور ابتهاج -کوچه مسجد جامع، مسجد خاتم الانبیا واقع در خیابان پورابتهاج-ایستگاه مدرسه، مسجد باب الحوائج واقع در خیابان محبی و مسجد امام جعفر صادق واقع در خیابان شهید هاشمی- کوچه مسجد که اغلب این مساجد دارای پایگاه بسیج می باشند. از دیگر اماکن مذهبی این محله حسینیه ملایری هاست. در این حسینیه که در ایستگاه مدرسه –کوچه شهید جانپور واقع شده می باشد در اعیاد و عزاداری ها مراسم مربوطه برگزار می گردد و در زمان انتخابات مختلف این حسینیه از پایگاه های اصلی رای گیری در محله به شمار می آید. محله دارآباد دارای یک گلزار شهدا نیز در ابتدای خیابان شهید هاشمی می باشد.

4 ) مراکز درمانی : بیمارستان مسیح دانشوری ( یکی از سازمان های مردم نهاد در منطقه 1 شهر تهران ) :

مهم ترین و بزرگ ترین مرکز درمانی محله دارآباد بیمارستان مسیح دانشوری واقع در انتهای خیابان شهید پورابتهاج می باشد. این بیمارستان در سال 1347 به دستور شاه برای درمان بیماری های ریوی و سل تاسیس گردید و اکنون با داشتن بخش های مختلف مانند اورژانس، بخش بستری، اتاق های اقدام و… به کار خود ادامه می دهد.

مرکز درمانی دیگر درمانگاه خیریه مسجد خاتم الانبیا می باشد. این درمانگاه که در خیابان پورابتهاج – ایستگاه مدرسه- مسجد خاتم الانبیا واقع شده می باشد، دارای چند پزشک اطفال و چند دندانپزشک می باشد. محله دارآباد دارای دو داروخانه می باشد. داروخانه پریسا واقع در ایستگاه مدرسه و داروخانه آویش در انتهای خیابان شهید پورابتهاج می باشد.

5 ) مراکز مشارکت شهروندی:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

محله دارآباد دارای سه عنصر اصلی مشارکت شهروندی می باشد؛ 1 : شورایاری محله دارآباد واقع در خیابان پورابتهاج- حدفاصل خیابان موزه و ایستگاه مدرسه- ورزشگاه شهدای دارآباد، 2 : سرای محله دارآباد 3: خانه سلامت محله دارآباد واقع در خیابان شهید هاشمی- داخل پارک ساحلی. خانه سلامت در حال حاضر به برگزاری برنامه هایی در جهت سلامت خانواده و شهروندان مانند سمینارهایی با موضوع طلاق، راز شاد زیستن و … می پردازد. سرای محله دارآباد نیز به برگزاری کلاس های آموزشی در حوزه هایی همچون زبان های خارجی، تفسیر و قرائت قرآن و … می پردازد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه