تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

6  محله تجریش :

تجریش یکی از روستاهای شهرستان شمیرانات محسوب می شده می باشد که امروزه مرکز شهرستان شمیرانات به شمار می آید و در منطقه 1 تهران واقع شده می باشد. محله تجریش از شمال به خیابان شهرداری از جنوب به اتوبان صدر- اتوبان مدرس از شرق به خیابان دکتر شریعتی و از غرب به شمال خیابان افریقا، خیابان دربندی و خیابان شهید آقا بزرگی منتهی می گردد و یکی از مکا نهای تجاری و شلوغ تهران به شمار می رود که دارای بازارهای قدیمی، مراکز خرید، امام زاده و … می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

این محله دارای دو شاخصه بسیار بارز و مهم اقتصادی و مذهبی می باشد . امام زاده صالح ( ع) که در این محله واقع شده به عنوان قطب مذهبی منطقه به حساب می آید و سالانه بیشترین تعداد زوار را از سراسر تهران دارد و بازار تجریش نیز که یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازار های تهران و بزرگترین مرکز خرید سطح منطقه می باشد تأثیر بسزایی در اقتصاد محله و منطقه دارد. به علاوه در محله تجریش نه تنها فرمانداری، بلکه بیشتر اداره های دولتی مانند نهاد ها، سازمان های کشوری، دانشگاه ها و همچنین سفارتخانه ها و خانه های رجال قدیم و جدید قرار گرفته می باشد و بر اعتبار آن می افزاید. که از گذشته تا به امروز مرکز توجه بوده و همچنین به علت وجود باغ ها و آب و هوای مناسب مکانی برای ییلاق اقوام مختلف بوده می باشد و اکنون نیز دارای مردمی پاک و صمیمی و دوستدار طبیعت می باشد.

3-5-6-1 اماکن شاخص محله تجریش :

بازار تجریش :

این بازار قدیمی از نظر معماری، فرم و ساختار بنا، ویژگی منحصر به فردی ندارد اما از نظر تاریخی به ویژه قرار گرفتن در مجموعه ای از فروشگاه ها، مسجد و … بسیار مورد توجه می باشد. این بازار از ضلع جنوبی پل تجریش شروع و تا ابتدای میدان قدس ادامه دارد ( نقشه شماره11-3 ) .

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد