عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

حکومت یا دولت به گونه کلی به تشکیلات و نهادهایی اطلاق می گردد که وقتی توسط مردم یک محل ( به نام حکومت محلی ) یا مردم یک منطقه ( به نام حکومت ایالتی ) و یا مردم یک کشور ( به نام حکومت مرکزی یا فدرال ) ایجاد گردید و مردم نمایندگانی را از طرف خود برای نظارت و تصمیم گیری در امور آن انتخاب کردند ، در هیچ مورد نیازی به کسب اجازه از یک واحد حکومتی دیگر و یا گزارش دادن به واحد حکومتی دیگر نداشته باشد. این روش در کشورهایی که از سیستم عدم تمرکز پیروی می کنند ، رایج می باشد . (هاشمی ، فضل الله ، 1371،  ص8  ).

به گونه کلی سازمان های محلی را دو دسته عمده ( شورای شهر و شهرداری برای اداره کردن امور شهرها ) و تشکیلات اداری روستایی ( برای اداره کردن امور روستاها ) می توان تقسیم نمود. لیکن نهادهای دیگر مانند شوراهای بخش و شهرستان و تشکیلات اداری مرتبط با آنها را نیز می توان جزء سازمان های محلی محسوب نمود. زیرا خدماتی که معمولاً به عهده آنها محول می گردد مربوط به سطح وسیعی از تقسیمات اقلیمی کشور نبوده و جنبه محلی دارد ( فنی ، زهره ، 1391 )

 

 

 

1-13-4-3-3  شهرداری ( Municipality ):

شهرداری ها را کامل ترین سازمان محلی می توان محسوب داشت. در کشور ما نیز اگر چه شهرداری ها شدیداً تحت کنترل و نظارت حکومت مرکزی و همچنین استانداران و فرمانداران و بخشداران می باشند . قسمت قابل ملاحظه ای از درآمد آنها توأم با مالیات و حقوق و عوارض گمرکی توسط سازمان های دولتی وصول و به آنها تحویل گردد و از کمک های بلاعوض عمرانی بهره گیری می کنند . اما زیرا اولاً تصویب بسیاری از آنها امور آنها مانند تصویب بودجه و عوارض وصولی آنها به عهده شورای شهر بوده و ثانیاً حساب درآمد و هزینه هر یک از آنها جداگانه توسط خود آنها نگهداری می گردد و ثالثاً عهده دار تعداد قابل ملاحظه ای از خدمات محلی مورد احتیاج ساکنان شهرها می باشند ، لذا می توان آنها را در مقایسه با سایر کشورها کاملترین سازمان های محلی در ایران دانست ( سعید نیا ، احمد ، 1382 ).

– شهرداری سازمانی می باشد حقوقی ، محلی و مستقل که در محدوده شهر برای رفع نیازهای عمرانی ، رفاهی ،خدماتی شهروندان که جنبه محلی دارد تشکیل می گردد و مقصود از آن این می باشد که امور با مشارکت شهروندان حل و فصل گردد.

– شهرداری (براساس ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور) سازمانی عمومی و غیر دولتی می باشد که دارای استقلال و شخصیت حقوقی بوده و تحت نظر شورای شهر که منتخب مردم می باشد و نظارت دولت از طریق وزارت کشور برای انجام وظایفی که درقانون شهرداری آمده می باشد تاسیس می گردد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد