تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

به اظهار برینکرهاف ، در یک سازمان ایمان محور ، اگر رهبر بتواند این باور را به همکاران ستادی خود و داوطلبان منتقل کند که کار آن ها بر پایه ” رسالتی از سوی خداوند “ می باشد ، می تواند سازمان خود را در مسیری که تنها می تواند تصورش را بکند ، توانمند سازد . انگیزش ، انرژی و اشتیاق به انجام ریسک ها تنها از این باور برمی خیزد . به اظهار این نظریه پرداز ، رهبر چنین سازمانی نباید مانند دیگر سازمان های غیر انتفاعی سکولار تنها به رسالت خود ” باور “ داشته باشد ، بلکه بایستی به آن ” ایمان” داشته باشد .      ( Brinkerhoff , 1999  ) .  سازمان های ایمان محور به عنوان منابع همیشگی برای اداره خدمات انسانی مطرح می شوند . در مطالعه ای بر روی کار های خیر خواهانه در اسلام ، نایدو اظهار داشت که سازمان های ایمان محور احتمالاً بهترین زیرساخت های فیزیکی و اجتماعی را برای ضعیف ترین جوامع فراهم می کنند ؛ زیرا کلیسا ها ، معبد ها ، مسجد ها و دیگر مکان های عبادی برای جوامعی که به آنها خدمت رسانی می کنند ، نقاط کانونی هستند  ( Naidoo , K . 2000 ). مذهب می تواند تأثیر حیاتی در تسهیل ساخت ” سرمایه اجتماعی “ ، که به عنوان شبکه های ارتباطات اجتماعی و هنجارهای دوطرفه و وابستگی هایی ناشی از آن تعریف می گردد ، اعمال کند . جوامع ایمان محور ، همان گونه که پوتنام و متخصصان دیگر اقرار کرده اند ، ذخایر حیاتی” سرمایه اجتماعی “ در جامعه هستند (  . ( Thomas , s , 2004

ج )  انواع سازمان های ایمان محور ( سام ) :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در یک تقسیم بندی کلی می توان این گونه سازمان ها را به دو دسته تقسیم نمود :

دسته اول سازمان هایی هستند که اساس تشکیل شدن آن ها ایمان می باشد مثل کلیسا ها ،کنیسه ها ، مسجد ها ، و دیگر مکان هایی که خدا را عبادت می کنند .

دسته دوم سازمان هایی هستند که اساس تشکیل شدن آن ها ایمان نیست و هدف آن ها کسب سود هم نیست ،اما به سازمان های ایمانی وابسته اند ؛ مثل بنیادها و مؤسسه های خیریه و سازمان حفاظت از محیط زیست و انجمن های طرفداری از بانوان بی سرپرست .

در نوع اول یعنی مسجد ها و کلیسا ها و… ، هدف اصلی آن ها ایمان می باشد و بر همان اساس صورت گرفته اند ، اما نوع دوم سازمان ها از سوی سازمان های یاد شده طرفداری می شوند و همه برای ارائه خدمت به مردم هستند و تعداد زیادی از برنامه ها را در ارتباط به دادن پناهگاه ، خانه ، چه به صورت موقت و چه همیشگی که بی خانمان هستند و جایی برای زندگی کردن ندارند  (2002  Kramer , Fredrica , ).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد