تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله زعفرانیه :

زعفرانیه یکی از محلات زیبای شمال شهر تهران می باشد که از پنج محله کوچک تر مقدس اردبیلی، آصف، اسدآباد، زال زر و پسیان تشکیل می گردد . از تپه های مشرف به زعفرانیه می توان به ایستگاه اول تله کابین توچال رسید . کوه های مشرف به زعفرانیه و ولنجک عبارتند از کوه کاره دلواز، گردرک، گل خاص، کروا با ارتفاع 2280 تا 2950 متر و قله ولنجک که 3100 متر ارتفاع دارد. زعفرانیه در شهرستان شمیرانات قرار گرفته و در محدوده شهری تهران بزرگ واقع می باشد و از سوی غرب به تجریش، روستای اسدآباد و کاخ سعدآباد و از جنوب به خیابان ولیعصر و محله محمودیه محدود می گردد و در باختر آن، محدوده کوچه کاریز و محله ولنجک و در شمال آن، رشته کوه های البرز واقع شده می باشد ( نقشه شماره 9-3 ).  رودخانه و مسیلی به نام رودخانه ولنجک جداکننده محله زعفرانیه از محله ولنجک می باشد.  خیابان های اصلی زعفرانیه عبارتند از خیابان های زعفرانیه ( سرلشگر فلاحی)  ،آصف ( اعجازی)  ، مهر ( حسینی ) ، زال زر (حیدر مردانی ) و ماکویی پور و اسدآباد.  برای نامگذاری خیابان های فرعی زعفرانیه بیشتر از واژه کوه بهره گیری شده می باشد. روستای اسدآباد سکونتگاه قدیمی این منطقه بوده که هنوز بعضی خیابان های آن ساختار روستایی را حفظ کرده اند .

زعفرانیه یکی از نام های دوران قاجار می باشد و عده ای نیز بر این عقیده اند که زیرا کاخ سعدآباد در این منطقه به رنگ زعفرانی بوده می باشد، به تدریج به وسیله مردم زعفرانیه نام گرفته می باشد زیرا کسانی که می خواستند به این منطقه بروند نشانی در زعفرانی کاخ را که در آن وقت مشهورترین سازه منطقه بوده می باشد، می دادند.  زعفرانیه، فاقد سابقه تاریخی مانند دیگر آبادی های همجوار خود نظیر؛ اوین و تجریش و غیره می باشد، و حتی در دوره ناصری زمانی که از مزرعه اسد آباد واقع در غرب تجریش از املاک معیرالممالک در متون قاجاری دانسته می گردد، نامی از زعفرانیه نمی بینیم . به تعبیری دیگر تا اوایل سده چهاده هجری زعفرانیه وجود خارجی نداشته می باشد .اراضی زعفرانیه، شهرت و گرانی قیمت امروزی اش را مرهون مجاورت کاخ سلطنتی سعد آباد رضاشاه و آب و هوای خنک و لطیف شمیران و شهرت درختان چنارش می باشد . اراضی زعفرانیه و باغ فردوس را حسین علی خان معیر الممالک پسر دوست علی خان معیر الممالک متوفی به سال 1274 ق . خریداری نمود، و بعد عمارت باغ فردوس را در آن جا بنا نهاد.  نمی دانیم، وی اراضی را از چه کسی خریده می باشد اما دکتر منوچهر ستوده در سخن از وجه تسمیه زعفرانیه می گوید که اراضی زعفرانیه بخشوده محمد شاه قاجار به یکی از کنیزانش معروف به زعفران باجی بوده می باشد .  متاسفانه منبع خبر معرفی نشده، و صحت آن محرز نیست، اما به لحاظ زمانی مغایرتی دیده نمی گردد، و می توان زعفران باجی را فروشنده آن اراضی به معیر الممالک فرض نمود  . به هر صورت تا دوران رضا شاه اراضی زعفرانیه به صورت بایر و بخشی از آن کشتزار کشاورزان شمیرانی بود .در اواخر حکومت محمدرضا پهلوی هنوز در آن حوالی زمین هایی بود که گندم کشت می گردید. از این زمان به بعد با خیابان کشی های جدید (درسال های آخر رضا شاه خیابان اما عصر احداث گردید ) ، آن اراضی تقسیم و باغ ها و خانه هایی در آن بنا گردید، و از اواسط سلطنت محمد رضا پهلوی به بعد، مجموعه آنها با درختان سر به فلک کشیده، فضای سرسبز یکدست باغی، را تشکیل می داد، که علاوه بر اینکه محیطی مصفا برای سکونت و زندگی ساکنان آن محله بود، پایتخت نشینان خسته از روزمرگی را نیز در اوقات فراغت به آغوش می کشید و تفرجگاهی دل انگیز و مسحور کننده برای آنان بود و هم خلوت خیابان ها و سایه سار چنار های بیشمارش فضایی مناسب برای ترسیم رویاهای زو جهای جوان و عاشق پیشه به شمار می آمد، اما در سال های اخیر آن باغ ها یکی پس از دیگری ویران گردید، و انبوهی از آهن و آدم جانشین آن درختان سر به فلک کشیده گردید، و قیل وقال ماشین ها، جای ترنم پرندگان را گرفت . چنانکه پیشتر تصریح گردید زعفرانیه فاقد پیشه کهن می باشد و درمورد وجه تسمیه آن هم سند استوار و معتبری نیست تا نظری را صائب بدانیم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد