عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

3  مکان های شاخص محله سوهانک :

1 ) مسجد جامع سوهانک :

مسجد جامع سوهانک درسال 1336 ، با مساحتی حدود 400 متر مربع، و به شکلی ساده و بدون گنبد و مناره به کمک حسین علی سوهانی ساخته گردید.دو اصله درخت چنار بزرگ در داخل حیاط مسجد جامع قرار دارد. سوهانک به خاطر درختان چنار کهن سالش نیز معروف می باشد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2 ) دره های سوهانک :

دره های ییلاقی سوهانک که از بهترین ییلاق های تهران به حساب می آیند، عبارتند از شاه پسند و درویش نو که از سوی معیرالمملک (تخت معیر) نامیده شده می باشد .

3 ) ساختمان عظیم کمیته امداد سوهانک :

ساختمان عظیم مرکزی کمیته امداد امام(ره) در سوهانک،برای نیازمندان و فقرا هزاران پرسش بی جواب ایجاد کرده می باشد مانند این پرسش ها این می باشد که این ساختمان بزرگ در حاشیه شهر تهران چقدر به حل مشکل نیازمندان کمک کرده می باشد؟ به گزارش جوان، نیازمندانی که مددجویان کمیته امداد امام محسوب می شوند به وجود ساختمان کمیته امداد در حاشیه تهران گله دارند چرا برای رفتن به این محل بایستی مسافت طولانی پیموده و هزینه زیادی صرف گردد. ساختمان عظیم کمیته امداد امام (ره) در حقیقت مجتمع بسیار بزرگی می باشد که بعد از وارد شدن از در اصلی و ورود به محوطه داخلی آن، ساختمان مختلف کمیته امداد نظاره می گردد که می توان به ساختمان های دانشگاه، مجتمع اقتصادی و باشگاه تصریح نمود. البته ورود به داخل ساختمان کمیته امداد و عبور از نگهبانی دشواری های بسیاری دارد و بایستی هماهنگی های لازمه صورت گیرد. ساختمانی عظیم با 1200 پرسنل اگر از اقبال خوب، قرعه شانس برای ورود صادر گردد و بتوان قدم به درون این ساختمان عظیم نهاد، به دلیل وسعت آن، اگر کسی چندین بار نیز در آنجا رفت و آمد کند بازهم برای یافتن اتاق مورد نظر به مشکل بر می خورد چه برسد به آن کس که برای نخستین بار رخصت ورود یافته می باشد. در محل ساختمان مرکزی کمیته امداد امام (ره) حدود یک هزار و 200 نفر فعالیت دارند که با در نظر داشتن این تعداد کارمند، معلوم نیست واقعاً این فضای بزرگ چه سودی دارد؟ درمورد این ساختمان حرف و حدیث های زیادی هست به طوری که بعضی از مسئولان امداد اظهار می کنند: زمین این ساختمان اهدایی می باشد و این نهاد تنها هزینه ساخت آن را متقبل شده می باشد. من یک بار گم شدم پیرمرد 50 ساله ای که مددجوی کمیته امداد امام (ه) می باشد با اظهار اینکه من یک بار برای دیدن مدیران ارشد مجموعه امداد به ساختمان سوهانک رفتم، اظهار می دارد: به خاطر بزرگی و زیاد بودن ساختمان ها، در آنجا گم گردید . این مددجو اضافه می کند: فکر نمی کنم محلی که وظیفه خدمت رسانی به محرومان را دارد نیازی به چنین ساختمانی داشته باشد. وجود ساختمان سوهانک مجموعه امداد منجر شده می باشد که مددجویان این سؤال را از مدیران کمیته امداد امام (ره) بپرسند که این ساختمان چه دردی را از نیازمندان درمان می کند؟ نیازی به چنین ساختمانی نیست . بلداجی، یکی از نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص ساختمان کمیته امداد امام خمینی (ره) سوهانک می گوید: از این سرمایه برای ارائه خدمات به مددجویان بهتر می توان بهره گیری نمود. وی تصریح می کند: اگر این قبیل زمین ها تبدیل به سرمایه گردد و در گردش قرار گیرد، بازدهی بهتری خواهد داشت چنین نهاد حمایتی نیازی به چنین ساختمانی ندارد. این نماینده مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه بعضی از نهادهای زیر مجموعه رهبری تعامل خوبی با مجلس ندارند، اضافه می کند: به همین دلیل مجلس می کوشد تا با قرار دادن این نهادها زیر مجموعه یک وزارتخانه، بر آنها نظارت بیشتری داشته باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد